Az addiktológiai coaching alapelvei és módszertana
Az addiktológiai coaching egy speciális coaching megközelítés, amely a megelőzésre, az edukációra és némely helyzetek kezelésére és fenntartható életmódbeli változások támogatására irányul. Ez a módszer a hagyományos coaching alapelveit ötvözi az addiktológiai ismeretekkel és megközelítésekkel. Az addiktológiai coachingban nagy hangsúly kerül az egyéni felelősségvállalásra, a célkitűzésekre és a támogatásra, miközben tiszteletben tartja az ügyfél egyedi élethelyzetét.
1. Kapcsolatépítés és bizalom kialakítása
A folyamat első lépése a támogató és ítélkezésmentes légkör megteremtése.
Az ügyfél és a coach közötti kapcsolat az együttműködés alapja, ami segít az ügyfélnek megnyílni és őszintén beszélni szerhasználatáról és annak következményeiről.
Empátia, aktív hallgatás és ítélkezésmentes kommunikáció alapvető.
2. Függőséggel kapcsolatos ismeretek integrálása
A coachnak alapszintű ismeretekkel kell rendelkeznie a függőségek pszichológiai, érzelmi és fiziológiai vonatkozásairól. A szerhasználattal (pl. nikotin) vagy viselkedési problémákkal (pl. sorozat vagy internetfüggőség) kapcsolatos problémás viselkedést megelőzi és kezeli, amely még enyhe függőségi szakaszban tart.
3. Célkitűzés és motiváció feltérképezése
A folyamat során az ügyfél konkrét és reális célokat tűz ki. Például: "Többet nem szívok elfbart" helyett inkább: "Képes leszek lényegesen csökkenteni a használatot."
A motiváció megértése és erősítése kulcsfontosságú. Az ügyfelet segíteni kell abban, hogy felfedezze, miért szeretne változtatni (pl. egészség, kapcsolatok javítása, munkahelyi teljesítmény stb.).
4. Függőségi ciklus és kiváltó okok felismerése
Az ügyfelet támogatni kell abban, hogy azonosítsa a függőségi ciklusát, beleértve a kiváltó tényezőket, szokásokat és gondolkodási mintákat.
Meg kell érteni, hogy a szerhasználat gyakran a stresszkezelés, unalom vagy érzelmi fájdalom kezelésének maladaptív formája.
5. Megoldásorientált technikák alkalmazása
A coaching folyamat középpontjában a megoldások állnak, nem pedig a múltbéli hibák elemzése. A coach segíthet abban, hogy az ügyfél új, egészségesebb szokásokat alakítson ki a káros szokások helyettesítésére.
6. Változásmenedzsment és visszaesés kezelése
A változás nem lineáris folyamat és a visszaesés is része lehet a gyógyulási útnak. A coach feladata, hogy segítsen az ügyfélnek megérteni, hogy a visszaesés nem kudarc, hanem tanulási lehetőség. Prevenciós stratégiák kidolgozása: például a kísértések kezelése, stresszkezelési technikák alkalmazása.
7. Pozitív jövőkép kialakítása
Az ügyfelet segíteni kell abban, hogy elképzelje, milyen lesz az élete a szerhasználat nélkül.
Ez a jövőkép motivációs eszközként szolgálhat a nehéz időkben.
8. Együttműködés más szakemberekkel
Az addiktológiai coaching nem helyettesíti az orvosi vagy pszichológiai kezelést, hanem kiegészíti azt. Szükség esetén a coach javasolhatja, hogy az ügyfél vegyen részt terápián vagy csatlakozzon önsegítő csoportokhoz (pl. pszichoterápia, rehabilitáció, önsegítő csoportok).
9. Életvezetési készségek fejlesztése
A szerhasználattal való küzdelem gyakran az életvezetési készségek hiányát tükrözi (pl. stresszkezelés, időgazdálkodás). Az ügyfelet segíteni kell az olyan képességek fejlesztésében, amelyek támogatják a hosszú távú józanságot és egészséges életmódot.
10. Rendszeres utánkövetés
A coaching folyamata rendszeres találkozókból áll, de a hosszú távú fenntartás érdekében fontos az utánkövetés. Az ügyfél támogatása a kezdeti sikerek után is szükséges, hogy megelőzze a visszaesést.
Az addiktológiai coaching egy rendkívül személyre szabott megközelítés, amely figyelembe veszi az egyéni különbségeket és szükségleteket, miközben az ügyfél aktív részvételére és önálló döntéshozatalára épít. Az addiktológiai coachingban rendkívül fontos a szakmai kompetenciahatárok betartása, szükség esetén az ügyfél átirányítása kompetens szakemberhez. Az addiktológiai coach a megelőzéssel és egyes esetekben enyhe fokú „szerhasználattal” (videojáték, internet, telefon, elfbar és nikotinos termékek, sorozat, kapcsolat, vásárlás, munka stb.) foglalkozhat, a coach beavatkozási szintjén de nem foglalkozik középsúlyos vagy súlyos függőségekkel, ugyanakkor felismeri az ügyfél helyzetét és ismeri az ellátórendszert.